Siedzuń sosnowy, zwany również szmaciakiem gałęzistym, jest grzybem, który rośnie w lasach iglastych. Charakteryzuje się on charakterystycznym wyglądem – jego kapelusz składa się z rozgałęzionych, biało-żółtych listewek, które przypominają siedzenie. To właśnie stąd pochodzi nazwa tego grzyba. Siedzuń sosnowy to bardzo smaczny i aromatyczny grzyb, który ma wiele zastosowań w kuchni.

Jednym z najpopularniejszych sposobów przyrządzania siedźnia sosnowego jest smażenie. Grzyb ten bardzo dobrze się smaży i nabiera w ten sposób charakterystycznego, chrupiącego smaku. Można go przyrządzić jako dodatek do mięs, ryb, ziemniaków, czy makaronów. Siedzuń sosnowy może być również używany do przygotowywania sosów i zup. Z powodzeniem można go dodawać do kremów z marchwi, dyni lub ziemniaków, a także do zup kremowych, np. z pieczarek lub borowików.

Innym sposobem przyrządzania siedźnia sosnowego jest duszenie. W ten sposób można uzyskać bardzo delikatny i aromatyczny smak tego grzyba. Siedzuń sosnowy doskonale sprawdzi się jako dodatek do mięs, np. do duszonej wieprzowiny lub wołowiny. Można go również dusić z cebulą i przyprawami, a następnie podawać jako samodzielne danie.

Siedzuń sosnowy świetnie komponuje się także z jajkami. Można go dodać do omletów, zapiekanek z jajek, a także do jajecznicy. Warto również spróbować przyrządzić siedźnia sosnowego w formie naleśników, które można podawać z jogurtem lub śmietaną.

W kuchni warto wykorzystać również inne części siedźnia sosnowego, np. jego korzenie. Korzenie te można posiekać i dodać do zup, gulaszy i dań mięsnych. Mają one bardzo intensywny smak i dodają potrawom wyjątkowego aromatu.